Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü

Barış ve Anlaşmazlıkların Çözümü

Bugün 70 milyondan fazla insan çatışma, şiddet, zulüm ve insan hakları ihlalleri nedeniyle yerinden ediliyor. Bunların yarısı çocuk.

Çatışmayı bir yaşam biçimi olarak kabul etmeyi reddediyoruz. Rotary projeleri, anlayışı geliştiren ve topluluklara çatışmaları çözme becerileri kazandıran eğitimler sağlar.

Rotary barış ortamları yaratır

Bir insani yardım kuruluşu olarak barış, misyonumuzun temel taşıdır. İnsanlar toplumlarında barış yaratmak için çalıştıklarında değişimin küresel bir etkiye sahip olabileceğine inanıyoruz.

Üyelerimiz, hizmet projeleri yürüterek ve barış burslarını ve bursları destekleyerek, yoksulluk, ayrımcılık, etnik gerginlik, eğitime erişim eksikliği ve kaynakların eşitsiz dağılımı gibi çatışmaların altında yatan nedenleri ele almak için harekete geçiyor.

Bugün barışı inşa etme taahhüdümüz yeni zorluklara cevap veriyor: mümkün olan en büyük etkiyi nasıl yapabiliriz ve kalıcı değişim vizyonumuza nasıl ulaşabiliriz . Barış kavramına daha büyük bir uyum ve kapsayıcılıkla yaklaşıyoruz, barış inşasından kastımızın kapsamını genişletiyoruz ve insanların dahil olması için daha fazla yol buluyoruz.

Rotary, barışın olabileceği ortamlar yaratır. 

 

Barışı Geliştirmede Rotary'nin Dört Rolü 

Rotary ve üyeleri:

  • Uygulayıcılar: Hastalıkla mücadele, temiz su ve sanitasyon sağlama, anne ve çocukların sağlığını iyileştirme, eğitimi destekleme ve yerel ekonomileri büyütme çalışmalarımız, barışçıl toplumlar için en uygun koşulları doğrudan inşa ediyor.
  • Eğitimciler: Rotary Barış Merkezlerimiz, hükümette, eğitimde ve uluslararası kuruluşlarda kariyer yoluyla barış için etkili katalizörler olmaları için 1300'den fazla barış üyesini eğitmiştir. 
  • Arabulucular: Üyelerimiz, çocuk felci aşılarının risk altındaki çocuklara ulaşmasını sağlamak için çatışma bölgelerinde insani ateşkes müzakereleri yürüttü. 
  • Savunucuları: Üyelerimiz, barış süreçleri ve çatışma sonrası yeniden yapılanma sürecinde saygın, tarafsız katılımcılar olarak ayrılmaz bir role sahiptir. Bağlantılı, kapsayıcı ve dayanıklı topluluklar ve bir araya gelen gruplar oluşturmaya odaklanıyoruz.